Proces rekrutacji zaczynamy tak naprawdę od założenia konta UCAS.

UCAS to instytucja administrująca systemem składania wniosków na studia pierwszego stopnia na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Każdy kandydat pragnący dostać się na studia w UK, musi założyć konto online na stronie UCAS i wypełnić na niej swoje podanie. System wymaga od nad odpowiedniego uzupełnienia danych, wybrania uniwersytetów, podania przewidywanych lub osiągniętych wyników maturalnych, napisania listu motywacyjnego (Personal statement) oraz zdobycia referencji od nauczyciela.

Personal statement jest kluczowym aspektem aplikacji. To w tym dokumencie wyjaśniasz dlaczego wybrałeś tę konkretną uczelnię i kierunek. Jeśli aplikujesz na kilka kierunków czy uniwersytetów, to w miarę możliwości przygotuj różne dokumenty (czasami wystarczy po prostu pozmieniać niektóre wyrazy, zdania), ponieważ na każdym kierunku inne rzeczy mogą być istotne.

Jednorazowo można wybrać 5 uczelni. Od ilości szkół na które składamy podanie zależy wysokość kwoty, którą należy opłacić na końcu procesu. Ważne jest, aby były to wybory strategicznie przemyślane i zaplanowane. Najlepiej jest aplikować na ten sam lub bardzo podobne kierunki na 5 różnych uczelniach, które mają różne wymagania rekrutacyjne.

Do dyspozycji aplikanta zostaje oddany panel UCAS TRACK, który pozwala śledzić status aplikacji.

 

Każdy z uniwersytetów na który aplikowałeś po kilku tygodniach poinformuje na koncie UCAS o podjęciu jednej z trzech decyzji:

  • Conditional offer – uczelnia przedstawi wymagane wyniki z matury oraz niezbędne kwalifikacje językowe, które musisz zdobyć, żeby mieć zagwarantowane miejsce na uniwersytecie.
  • Unconditional offer – prawdopodobnie jesteś zeszłorocznym maturzystą, i masz już kwalifikację językową oraz spełniasz wszystkie wymogi uczelni. Możesz już planować swój przyjazd na uczelnię.
  • Unsuccessful – uczelnia zdecydowała, że Twoja aplikacja jest niepoprawna i nie została Ci zaoferowana szansa ubiegania się o miejsce.

 

Po otrzymaniu decyzji uczelni, musisz zdecydować, który kierunek i uczelnię stawiasz na pierwszym miejscu. Ta opcja nazywa się  “Firm choice”. Jeśli spełnisz odpowiednie wymagania, to jesteś zobowiązany wybrać tę, a nie inną uczelnie w UK. Dobrze jest podjąć decyzję o uczelni drugiego wyboru – tak zwany “Insurance choice” – czyli opcja ‘ubezpieczenie’. Jest to wybór uczelni, która ma niższe wymagania rekrutacyjne niż firm choice i która przyjmie aplikanta w razie niepowodzenia w przypadku pierwszego wyboru, musisz odrzucić pozostałe uniwersytety.

 

Opłata za UCAS (nabór na studia 2020 roku) wynosiła:

 

  • £20 za jeden wybór (jedna uczelnia z jednym kierunkiem);
  • £25 jednorazowo za 2-5 wyborów.

 

Jeśli nie wykorzystasz wszystkich wyborów – np. zaaplikujesz tylko na jedną uczelnię (czyli zapłacisz £20), będziesz mógł/mogła później dodać inne wybory. To oznacza, że dopłacisz wtedy resztę do £25 czyli £5.

 

Konto UCAS zakładamy na stronie https://www.ucas.com/students

Co powinno zawierać idealne Personal Statement

1. Informację, dlaczego aplikujesz

- dlaczego wybrałeś/aś studia na uniwersytecie
- dlaczego interesuje Cię ten konkretny kierunek
- jakie są Twoje plany po ukończeniu studiów

2. Co sprawia, że jesteś idealnym kandydatem/kandydatką na dany kurs

- Twoje umiejętności, wiedza, osiągnięcia, doświadczenia
- Twoje doświadczenia zawodowe, zainteresowania, aktywność społeczna (wolontariaty itp.)

3. Zastanów się, które umiejętności i doświadczenia są najcenniejsze pod kątem wybranego przez Ciebie kierunku, a które nieistotne.


Porady

1. Po napisaniu Personal Statement sprawdź jeszcze raz, czy nie zrobiłeś/aś żadnych literówek, popraw błędy gramatyczne.

2. Dla pewności poproś kogoś, kto zna dobrze angielski o przeczytanie podania i poprawę ewentualnych błędów, które Tobie mogły umknąć.

3. Upewnij się, że ustawiłeś odpowiedni krój i rozmiar czcionki.

4. Jeśli wysyłasz gotowy dokument mailem lub pocztą - wyjustuj tekst, ustaw odpowiednio marginesy.

Pamiętaj, że sposób przygotowania dokumentów aplikacyjnych może być dla osób odpowiedzialnych za rekrutację ważną informacją o Tobie - czy jesteś osobą dokładną, porządną, czy dbasz o estetykę przygotowywanych materiałów. Uważaj także, by nie zaprzeczać samemu sobie - jeśli piszesz w liście, że jesteś dobry/dobra z angielskiego, to zwróć szczególną uwagę, by nie robić podstawowych błędów gramatycznych. Jeśli piszesz, że jesteś dokładny/dokładna, to nie pozwól, żeby w Twoim podaniu znalazły się literówki.


Więcej na: http://www.ucas.com/how-it-all-works/undergraduate/filling-your-application/your-personal-statement

Referencje

Aplikując na jakikolwiek uniwersytet w UK musisz dostarczyć dwie referencje. Możesz o nie poprosić nauczyciela, korepetytora, trenera, pracodawcę, opiekuna praktyk czy wolontariatu. Zastanów się czyje referencje mogą być istotne z punktu widzenia kierunku, na który aplikujesz. Idziesz na kierunek sportowy? Najlepsze będą referencje od Twojego trenera, czy nauczyciela wf-u. Jeśli aplikujesz na turystykę, poproś nauczyciela geografii itp. Jeśli pracujesz lub odbywasz praktyki - bardzo cenna będzie opinia pracodawcy (przy okazji możesz poprosić o referencje ogólne - mogą się przydać podczas szukania pracy).

Co mogą zawierać referencje? W zależności kto je wystawia i na jaki kierunek aplikujesz:
- informacje o Twojej aktywności podczas zajęć i pozalekcyjnej
- Twoich wynikach w nauce (zwłaszcza, jeśli jesteś najlepszym uczniem w klasie czy szkole :)
- o Twoich osiągnięciach sportowych, na olimpiadach, podczas konkursów
- o Twoich umiejętnościach interpersonalnych, czy jesteś osobą komunikatywną, jak sobie radzisz podczas pracy w grupie
- dlaczego jesteś idealnym kandydatem/kandydatką na dany kierunek studiów
- itd.